Orteňák žije a Hurá na prázdniny.
Školní družina ve středu 27.6. vyrazila na tuto povznášející akci, kterou pořádal DDM Praha 7. Užili jsme si workshopy, kulturní vystoupení, zábavné aktivity pro malé i velké. Podívejte se, jak jsme se bavili.

Mezinárodní den dětí ve školní družině.
Naše děti svůj svátek oslavily i ve školní družině a to hned v pátek 1.6. na školním hřišti. Připravili jsme pro ně zábavné odpoledne. Na jednotlivých stanovištích musely děti zapojit důvtip, vytrvalost, šikovnost, obratnost, rychlost a hlavně dobrou náladu. Legrace bylo opravdu dost a krásně jsme si zablbli. Chtěli jsme, aby tento den byl plný radosti, smíchu, soutěží a zábavy. Trošku nás pozlobilo počasí, ale s úsměvem a heslem na rtech „nejsme z cukru“ děti splnily všechny úkoly. Odměna byla sladká.

Piknik ve Stromovce
V úterý 15.5. navštívila naše školní družina spolu s anglickou družinou Stromovku. V nádherném prostředí přírody jsme si protáhli těla, zahráli míčové hry a pak posvačili po „anglicku“.




Výroba pavoučků
Naše školní družina byla oslovena mateřskou školou U Uranie, aby vyrobila pro děti z mateřských škol z Prahy 7 pavoučky na benefiční akci Školkohraní, která se uskuteční ve středu 23.5. Podívejte se, jak se nám to povedlo.
Všem našim nejmladším účastníkům přejeme, ať se jim zahradní odpoledne povede, příjemnou zábavu a hlavně hezké počasí.

Dopravní soutěž ve školní družině
Dopravní výchova je významnou součástí všestranného rozhledu člověka. I my ve školní družině se jí věnujeme. Vyvrcholením bývá velká dopravní soutěž pro všechny děti ŠD. Ta proběhla v pátek 27. 4. na školním hřišti. Nejdříve jsme v každém oddělení řešili testy, kde jsme si zopakovali dopravní značky, problematiku chodců a cyklistů, správné dodržování dopravních předpisů i povinné vybavení kol. Paní vychovatelky testy ihned vyhodnotily a řekly dětem správné odpovědi.
A pak už honem na školní hřiště, kde byly připraveny tři stanoviště. Zásady poskytování první pomoci, jízda zručnosti a důležitá telefonní čísla. Tady plnily děti různé úkoly a vyzkoušely si, jak jsou připraveny na bezpečný pohyb na silnici, ať už jako chodec nebo cyklista. Všichni dostali malou odměnu za účast a ti nejlepší si odnesli ještě diplomy a medaile. Chválíme všechny za pěkný průběh soutěže a za znalosti.
Doufejme, že z odpoledne plné zábavy jsme si vzali i ponaučení o bezpečnosti a jak předcházet úrazům.

Plánovaná činnost na měsíc ČERVEN
„Těšíme se na prázdniny“
Připomínáme si den dětí – náš veliký svátek. Uspořádáme na školním hřišti zábavné odpoledne. Soutěžíme, závodíme, blbneme, zkrátka si to užíváme.
Výtvarné náměty hledáme v přírodě i v těšení na prázdninové radovánky. Vyrobíme pohyblivou hračku a další různé věcičky pro radost. Naučíme se skládačky z papíru, které jsou užitečné na prázdniny.
Příběhy pomáhají – besedy o zásadách a pravidlech bezpečného chování o letních prázdninách, povídáme si o letních sportech.
Rozvíjíme tělesnou zdatnost pohybem. Hrajeme míčové hry, líný a stolní tenis, pohybové hry, používáme švihadla, létající talíře.
Rekreační pobyty na hřišti, piknik ve Stromovce č. 2
Čteme si pohádky, básničky, říkadla.
Uklízíme školní družinu.
Rozloučení se školním rokem s překvapením.
Květen
„Rozkvetlý máj“
Práce s lidovou pranostikou, přísloví, pořekadla, tradice májek. Hrajeme hry na rozvoj slovní zásoby a na paměť.
Den matek – povídáme si, co pro nás znamenají maminky, co vše pro nás dělají. Kreslíme a malujeme naše maminky, vyprávíme si o celé naší rodině, zjišťujeme, kdy mají naši rodiče, prarodiče, sourozenci svátek, narozeniny. Kdo všechno do naší rodiny patří. Vyrábíme dárky pro radost: kytičky, přáníčka, korále, náramky.
Pozorujeme jarní přírodu, poznáváme rozkvetlé stromy, jarní květiny – pampelišky, sedmikrásky, pozorujeme plodenství smetanky lékařské, lisujeme.
Hrajeme míčové a pohybové hry, posilujeme tělo. Na školním hřišti proběhne atletická soutěž: hod na cíl, skok do dálky, běh na 50 metrů.
Ve všech odděleních školní družiny vyrábíme různé pavoučky pro děti z mateřských škol Prahy 7, které budou mezi sebou o ně soutěžit.
V rámci pobytu venku půjdeme do Stromovky, kde uspořádáme piknik.
Duben
„Chráníme přírodu“
Čteme si pohádky o jaru, o zvířátkách, o rostlinách. Čteme si příběhy, články o třídění odpadu, diskutujeme o recyklaci, umíme žít bez odpadu? Besedujeme o tom, proč je důležité chránit přírodu. Připomínáme si, jak se třídí odpad. Povídáme si o ekologii. Společně uklízíme v okolí školy.
Hry ve skupinách, výtvarné, pohybové aktivity, práce s internetem a kreativní vytváření – vyrábíme z odpadu. Probíhají recyklohrátky v každém oddělení školní družiny. Používáme většinou PET láhve, zapojujeme svou fantazii a vytváříme nejrůznější obrazce, řetězy, zvířata, rostliny.
Seznamujeme se s lidovými tradicemi a zvyky. Povídáme si o lidovém zvyku „pálení čarodějnic“. Vyrábíme čarodějnické klobouky, vaříme bylinkové lektvary a těšíme se na čas kouzlení a zaříkávání.
Rozvíjíme dopravní výchovu formou her a kvízů. Povídáme si o bezpečné jízdě na kole, koloběžce, in-line bruslích. Malujeme svůj dopravní prostředek. Uspořádáme na školním hřišti dopravní soutěž.
Sportujeme. Hrajeme míčové a pohybové hry, stolní a líný tenis. Cvičíme s obručemi, skáčeme přes švihadla, gumu, podbíháme lano. Dodržujeme spravedlivá pravidla v jednotlivých sportech. Hrajeme fair play.
Březen
„Jaro klepe na dveře“
Příroda se probouzí – čteme si povídky a pohádky o jaru. Povídáme si, proč je důležité chránit přírodu a chovat se k druhým lidem ohleduplně. Rozlišujeme aktivity, chování a jednání, které může druhým lidem prospět nebo ublížit.
Vyprávíme si, co symbolizuje jaro. Seznamujeme se s lidovými tradicemi a zvyky. Vyrábíme jarní dekorace. Zpracováváme symboly jara – jarní květiny, mláďátka, sluníčko. Ve středu 21. 3. půjdeme přivítat jaro na Strossmayerovo náměstí, toto zábavné odpoledne pořádá Dům dětí a mládeže Prahy 7. Vyrobíme si vlastní Moranu a vydáme se po stopách mizející zimy a vlády se ujímajícího životadárného jara.
Besedujeme o tom, jak předejít nemocem, co nám pomáhá a co škodí. Cvičíme na relaxační hudbu, provádíme dechová cvičení, při tělovýchovných chvilkách posilujeme své tělo. Hrajeme hry na hřišti, (míčové hry, skákání přes švihadlo, skákání přes gumu, podbíhání lana, kolektivní pohybové hry).
Vyhlašujeme celodružinový turnaj v piškvorkách.
Vyrábíme dárečky pro budoucí prvňáčky.
Těšíme se na Velikonoce.
Únor
Těšíme se a připravujeme se na masopust. Vyprávíme si , co jsou to masopustní zvyky. Čteme si o oslavách masopustu, posloucháme a zpíváme veselé písničky, vyrábíme škrabošky, kostýmy, zvířecí masky, připravujeme a vymýšlíme různé maškary. Zapojujeme se do celoškolní soutěže o největší a nejkrásnější klobouk.
Také žijeme olympiádou.
Poznáváme různé státy světa – orientujeme se v mapách. Poznáváme, jak žijí lidé v jiných částech světa. Zjišťujeme informace z encyklopedie a internetu o různých státech. Malujeme mapy. Organizujeme si vlastní olympijské hry. Hledáme informace o výborných sportovcích v našem okolí.
Vyprávíme si o zimní přírodě, pomáháme zvířátkům a ptáčkům přežít zimu. Malujeme zimní krajinu.
Chodíme ven a vyhlížíme sníh. Snad tento měsíc už konečně napadne a budeme bobovat a hrát si se sněhem. Opět si vyprávíme o tom, jak předcházet úrazům. Co se nám může stát při zimních sportech o jarních prázdninách.
V místnosti relaxujeme na hudbu, tancujeme.
Nakreslíme si, co se nám na maškarním reji líbilo nejvíce a uděláme výstavku.
Leden
„Paní zima“
Vytváříme obrázky se zimní tématikou, zpracováváme symboly zimy (sněhulák, zimní sporty, sněhové vločky, rampouchy…).
Tříkrálová sbírka – vysvětlíme si význam této tradice.
Využíváme hry, při nichž si cvičíme paměť, pozornost, postřeh, soustředěnost a tvořivé myšlení. Rozvíjíme slovní zásobu, umíme vyjádřit své myšlenky. Soutěžíme v luštění křížovek a v piškvorkách, hrajeme scrabble.
Vyprávíme si o olympijských hrách : co to jsou OH, proč vznikly, jak často se konají. Zjišťujeme, kdy budou další OH, informace o českých sportovcích. Povídáme si, co je smyslem OH. Jaké jsou olympijské symboly, malujeme obrázky. Připravujeme si vlastní OH a soutěžíme.
Diskutujeme o tom, jak předcházet úrazům. Podle možností si užíváme zimní radovánky. Stavíme sněhuláky, koulujeme se, chodíme bobovat. Pozorujeme zimní krajinu.
Čteme pohádky, příběhy, říkadla o zimě. Zamýšlíme se nad potravou pro ptáčky a zvířátka v lese. Víme, co zvířátkům chutná a co jim škodí. Poučíme se navzájem.
Upevňujeme mezilidské vztahy – rodina, vrstevníci, společnost.
Při tělovýchovných chvilkách posilujeme své tělo.
Prosinec
„Kouzelný čas Vánoc“
Výtvarné a pracovní činnosti s mikulášskou a vánoční tématikou, rozvoj kreativity při tvorbě vánočních přání, dekorací a dárků, využití výtvarných technik.
Vyprávíme si a čteme vánoční příběhy a pohádky plné překvapení. Zpíváme a posloucháme koledy. Vyprávíme si o vánočních zvycích. Povídáme si, jak advent zažívali naši prarodiče a jak je slavíme v naší rodině dnes. Pozorujeme a vnímáme sváteční atmosféru všemi smysly. Zdobíme vánoční strom.
Výtvarná soutěž – podle své fantazie malujeme nejošklivějšího čerta.
Sportujeme na hřišti, hrajeme hry, diskutujeme o tom, co se nám může stát při zimních sportech. Užíváme si prvního sněhu, stavíme sněhuláky.
V dopravní výchově se zaměříme na bezpečnost pohybu ve venkovním prostředí při změnách, které přináší zimní počasí. Při snížené viditelnosti v mlze, při náledí a sněhu.
Prodáváme výrobky na školním jarmarku.
S netrpělivostí očekáváme jakou nadílku letos přinese Ježíšek pod vánoční stromeček do školní družiny.
Listopad
soutěž ve zpěvu.
„Měsíc plný tajemna“
Den duchů – výroba masek, dýňové svítilny duchů a strašidel, tanec, hry soutěže.
Umíme se chovat – besedujeme o kouzelných slovech a jejich významu, vymýšlíme drobné příběhy, v nichž tato slovíčka hrají významnou roli.
Celodružinová soutěž ve zpěvu.
Pozorujeme změny v přírodě, povídáme si o zvířátkách v lese, čím se živí, jak jsou pro ně důležité lesní plody.
Denně sportujeme – švihadla, míče, stolní a líny tenis, učíme se relaxovat při pohybových hrách.
Práce s papírem, drobným materiálem, textilem.
Vyrábíme na vánoční trhy.
Dopravní výchova – chodec – vidět a být viděn – bezpečně při změnách podzimního počasí.
Říjen
„Barevný podzim“
Pokračuje program seznamovacích her a tvořivosti na téma kamarádství mezi dětmi.
Figurky a obrázky z přírodních materiálů, poznávání ovoce, zeleniny, podzimních plodů a semen.
Malba, kresba, muchláž, frotáž a tisky ve výtvarných činnostech.
Procvičujeme zrak, hmat, čich i chuť v Kimových hrách.
Rekreační aktivity formou pohybových her rozvíjí tělesnou obratnost a postřeh.
Bezpečně na chodníku a v městské dopravě.
Zařazujeme dopravní hry, využití víceúčelových prvků na hřištích.
V říjnu začíná docházka do zájmových kroužků školy, v odděleních nastavujeme vhodný časový režim, aby děti přihlášené na kroužky byly včas připravené a současně v odděleních pokračují zájmové činnosti pro ostatní.
Září
Družina je kamarád
První měsíc prožijeme zábavným programem plným seznamovacích her a tvořivosti na téma kamarádství a zážitků z prázdnin.
Během volných i řízených her pomůžeme dětem navázat pěkné vztahy v kolektivu družinového oddělení, osvojit si názory a dovednosti, které jim umožní dobře se orientovat ve školní družině a poznat nové kamarády.
Využijeme např. hry Co se změnilo, Kouzelná slovíčka, Znáš moje jméno?, formou komunitního kruhu – učíme se naslouchat a vyprávět.
Poučíme se o právech a povinnostech žáků dle Řádu školní družiny způsobem přiměřeným věku žáků, též si stanovíme pravidla správného chování v jednotlivých kolektivech.
Budeme tvořit portréty kamarádů, koláže a obrázky z prázdnin. Využijeme přírodní materiál, začínáme sbírat, navlékat a tisknout (kaštany, semena,suché plody, listy jeřabiny, ovoce a zelenina).
V dopravní tématice se seznámíme s cestou do školy, s okolím školy, dopravními značkami pro chodce, naučíme se zvládat chování na cestě, chodníku, přechodech.
Využijeme teplých dnů pro hry míčové a pohybové na hřišti, hry s náčiním, budeme stavět a hrát si na pískovišti.